MEDYCYNA CHIŃSKA
Medycyna Chińska określa ciało jako małą część wszechświata i jako takie podlega ono także jego uniwersalnym prawom harmonii i równowagi. Według Medycyny Chińskiej, w przeciwieństwie do zachodniej medycyny istnieje silne powiązanie pomiędzy ciałem i umysłem, w rzeczywistości nie da się ich do końca rozdzielić. Według tego systemu emocje i stan umysłu mają olbrzymi wpływ na powstawanie choroby. Ta zależność jest zresztą obustronna. Na powstawanie zaburzeń ma wpływ wiele czynników: praca, środowisko, styl życia, relacje międzyludzkie.
Zachodnia medycyna opisuje chorobę najczęściej jako zmierzalny, fizyczny proces, na który składa się szereg reakcji chemicznych. Medycyna Chińska posługuje się terminologią typu: Yin, Yang, Qi, system pięciu przemian, system organów, itd.
Yin i Yang – według Chińskiej filozofii wszechświat i organizm mogą być opisane jako dwa nierozłączne choć przeciwne sobie elementy – Yin i Yang. Na przykład biorąc pod uwagę temperaturę, Yin jest zimne a Yang gorące, w przypadku płci, Yin żeńskie Yang męskie, aktywność – Yin bierne, Yang aktywne, kierunki Yin w dół i do środka, Yang na zewnątrz i do góry, itd.
Nie istnieje nic bez mieszaniny tych dwóch elementów. Celem Chińskiej Medycyny nie jest eliminacja, któregoś z elementów lecz umożliwienie aby te dwa elementy współistniały w sposób harmonijny. Na przykład: osoba cierpiąca na nadciśnienie według systemu Chińskiego może mieć zbyt dużo Yang elementu, dlatego odpowiednią metodą byłoby zredukowanie Yang lub wzmocnić Yin serca, w zależności od innych symptomów jakie wykazuje pacjent oraz stanu organów. Lekarz Medycyny Chińskiej będzie w zależności od sytuacji redukował lub wzmacniał Yang albo redukował lub wzmacniał Yin w określonych rejonach ciała.
Qi -jest energią dla życia ciała i świata. Jest niewidoczna lecz obecna jest w powietrzu, wodzie, pożywieniu i świetle. Jest energią umożliwiającą funkcjonowanie ciała. Rodzimy się już z pewnym zasobem Qi lecz także pobieramy ją ze środowiska za pośrednictwem oddechu czy jedzenia. Nasz stan emocjonalny i intelektualny a także duchowy ma wpływ na poziom Qi w naszym organizmie. Qi przemieszcza się w ciele za pomocą kanałów zwanych merydianami.
System organów – w systemie Medycyny Chińskiej istnieje sześć głównych par organów, są to: wątroba-pęcherzyk żółciowy, serce-jelito cienkie, potrójny ogrzewacz-osierdzie, śledziona, trzustka-żołądek, płuca-jelito grube, nerki- pęcherz moczowy. Odpowiadające im kolejno żywioły to drewno, ogień ( serce-jelito cienkie, potrójny ogrzewacz-osierdzie), ziemia, metal, woda. Każda z tych par ma także odpowiadające jej emocje i uczucia. Odpowiednie schorzenia wynikają z dysproporcji typu Yin-Yang w poszczególnych organach i tkankach im odpowiadających.
Każdy z organów ma odpowiadający jemu kanał energetyczny zwany merydianem wzdłuż którego przemieszcza się Qi a także swoje pory maksymalnej i minimalnej aktywności. Zaburzenia w przepływie energii Qi wiążą się z dolegliwościami i chorobami ciała i umysłu. Pięć Żywiołów – każde ciało zbudowane jest z kombinacji pięciu elementów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody.
Występują współzależności między tymi żywiołami typu odżywczego lub niszczącego. Na przykład element wody kontroluje (niszczy) element ognia i odżywia element drewna, element ognia odżywia element ziemi i niszczy element metalu, itd. W diagnostyce Chińskiej może to wyglądać na przykład tak: nerki mają naturę wody, serce naturę ognia. Ogień i woda są to elementy zwalczające się nawzajem Jeśli nerki są słabe to może to oznaczać, że jest zbyt dużo ognia w sercu, dlatego terapeuta będzie dążył albo do zwiększenia energii nerek albo do obniżenia ognia w sercu.