AdobeStock-117327948

ANALIZA PIERWIASTKOWA WŁOSÓW

Analiza pierwiastkowa włosów jest testem laboratoryjnym określającym ilość pierwiastków we włosach. Są one bowiem bardziej stężone niż w surowicy krwi (średnio 50 razy). Udowodniono, że zachodzi bliska zależność między ilością pierwiastków we włosach a narządach wewnętrznych. Włosy są „dokumentacją” stanu wewnętrznego organizmu. Krew jest tkanką homeostatyczną i w razie braku pierwiastków w diecie pobiera je z narządów. Stężenie pierwiastków w niej może zmieniać się wraz z emocjami i porą dnia. Na podstawie analizy żywej kropli krwi nie można więc stwierdzić, jakie jest ich nagromadzenie w tkankach.

Biopierwiastki są wbudowywane w strukturę włosa w trakcie wzrostu, a ich stężenie dostarcza informacji o ich zawartości w organizmie w czasie około 2-3 miesięcy.

Zalety analizy pierwiastkowej włosów

Analiza pierwiastkowa włosów to bezinwazyjna, bezbolesna metoda oceny odżywienia organizmu na poziomie komórkowym. Dzięki niej dowiadujemy się, jak pracuje:

 • układ hormonalny: tarczyca, nadnercza
 • układ nerwowy: jak radzimy sobie ze stresem
 • układ pokarmowy: wątroba, trzustka, śledziona

Oprócz tego w ten sposób można określić typ metaboliczny: szybki, wolny. Odkrywane jest środowisko metaboliczne komórki, które jest nieosiągalne do oceny poprzez inne badanie.

Badanie informuje nas o tendencjach chorobowych, które mogą wynikać z niezdrowego stylu życia, i pozwala uchronić się od przewlekłych chorób. Analiza ta jest jedynym badaniem określającym poziom 5 metali toksycznych (arsen, glin, kadm, ołów, rtęć).

Co powoduje zachwianie równowagi pierwiastkowej w organizmie?

 • Dieta – złe nawyki żywieniowe, spożywanie żywności przetworzonej, konserwantów, nadużywanie alkoholu, używek, złych tłuszczy, cukru. Uleganie modom dietetycznym i niewłaściwe odchudzanie.
 • Stres – powoduje migracje z organizmu składników odżywczych i słabe ich przyswajanie.
 • Leki – niszczą składniki odżywcze, wchodzą w reakcję ze składnikami pożywienia, tworzą nowe związki w reakcjach pomiędzy sobą, wprowadzają metale toksyczne.
 • Zły stan jelit – brak właściwego wchłaniania, brak właściwej flory bakteryjnej. “Jesteśmy nie tym, co jemy, tylko tym, co wchłoniemy”.
 • Zanieczyszczanie środowiska – wody gleby i powietrza.
 • Przyjmowanie niewłaściwych, często syntetycznych suplementów diety. Znane są badania (ATBK i Caret) potwierdzające nieskuteczność, a nawet szkodliwość syntetycznych witamin. Syntetyczne suplementy są słabo wchłanialne.
 • Dziedziczenie – skłonność do nadmiarów i niedoborów pierwiastków może być dziedziczna.

Analiza pierwiastkowa włosów – opis wykonania

Analiza pierwiastkowa włosów przebiega w określony sposób. Składa się ona z kilku etapów. W trakcie jej przeprowadzania kierujemy się następującymi zasadami:

 • pobieramy 300-400 mg włosów, wycinając je z tyłu głowy na długość 3-4 cm, licząc od skóry głowy
 • wycinamy w kilku miejscach po kilka kosmyków, aby nie zdeformować fryzury,
 • jeżeli włosy są na za krótkie, należy odczekać 2 tygodnie od momentu odrostu włosów,
 • włosy nie mogą być farbowane,
 • włosy muszą być wycinane ostrymi nożyczkami

Analiza pierwiastkowa włosów – wynik

Wyniki analizy pierwiastkowej są gotowe wciągu 3 tygodni od wysłania próbki.

Pacjent otrzymuje wyniki z opisem przemiany mineralnej ze wskazaniami tendencji chorobowych oraz sugestie dietetyczne wraz z suplementacją witaminowo-mineralną.

Dlaczego warto wykonać analizę pierwiastkową włosów?

Analiza pierwiastkowa włosów pozwala na szybsze uzyskanie wyników na temat rzeczywistych niedoborów w organizmie. Uzyskane informacje mogą być przydatne w sytuacji, gdy chcesz zadbać o swój organizm lub sprawdzić, skąd pochodzi źródło problemów. Czasami niedobory dają bowiem objawy podobne do wielu innych schorzeń, dlatego wykonanie dokładnych badań może być odpowiedzią na pewne pytania.

Analiza pierwiastkowa włosów jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, niewymagającym pobierania krwi. Jednocześnie uzyskane w jej trakcie wyniki dają znacznie lepszy obraz rzeczywistego stanu zdrowia organizmu. Badanie przebiega szybko, a wyniki trafiają do pacjenta w ciągu kolejnych tygodni. Można wykonać je w trakcie korzystania z naszych innych usług, np. odczulania alergenów. Niedobory w organizmie prowadzą bowiem do jego osłabienia, a co za tym idzie – wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych.

Wykonujemy analizę pierwiastkową włosów w Lublinie. W naszym centrum pracują specjaliści, którzy wiedzą, jak zapewnić odpowiednie warunki pacjentom i zadbać nie tylko o ich zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne.