Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/vegatesty/domains/lalimed.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
Akupunktura – zabiegi z akupunktury zgodne z tradycją | Lublin
AdobeStock-183054233

AKUPUNKTURA W LALIMED LUBLIN

Akupunktura jest bezpieczną, skuteczną terapią medycyny naturalnej, służącą od tysięcy lat do usuwania wielu dolegliwości, zapobiegania chorobom oraz polepszaniu samopoczucia. W metodzie tej wbijane są bardzo cienkie igiełki w specjalne punkty (punkty akupunkturowe) leżące na kanałach energetycznych ciała (tzw. merydiany).

Zabieg poza delikatnym ukłuciem w momencie wbijania igły jest praktycznie bezbolesny. Igły, delikatnie stymulując odpowiednie punkty, wzmacniają naturalne procesy ozdrowieńcze organizmu. Metoda jest całkowicie bezpieczna, a do terapii stosowane są sterylne igły jednorazowe, nie ma więc ryzyka zakażenia.

Akupunktura – kiedy pomaga?

Do najczęstszych dolegliwości leczonych akupunkturą należą:

  • bóle pleców,
  • migreny,
  • nałóg nikotynowy,
  • nadwaga,
  • lęki,
  • problemy skórne,
  • problemy trawienne,
  • bezpłodność i wiele innych.

Akupunktura jest starożytną dalekowschodnią techniką leczenia wielu czy nawet większości dolegliwości chorobowych. Najprawdopodobniej była stosowana już kilka tysięcy lat przed naszą erą na terenach dzisiejszej Azji wschodniej (Chiny, Mongolia, Japonia, Korea, Taiwan, itd). Ściśle wiąże się ją z medycyną chińską, natomiast ma ona swoje odmiany w postaci akupunktury japońskiej, koreańskiej, tybetańskiej, etc. Według tradycji taoistycznej wiedza ta została przekazana ludzkości przez istoty niebiańskie, dlatego jako taka jest darem Niebios powodowanych współczuciem dla cierpiącej ludzkości.

Lekarze medycyny chińskiej z wielkim szacunkiem odnoszą się do tej niezwykłej wiedzy. Istnieje wiele starożytnych dzieł opisujących ten system leczenia i pracy igłami. Przez wieki nauki te były opisywane i rozwijane, dlatego dzisiaj mamy tak wiele bogatych źródeł i przekazów odnoszących się do tej bardzo obszernej i szczegółowej wiedzy. Niektóre elementy tej nauki są widoczne także w innych, zupełnie odmiennych tradycjach leczenia np. w ajurwedzie (system punktów marma związanych z kanałami energii prany zwanymi nadi) oraz w wielu starych szkołach leczenia masażem i akupresurą. Widzimy więc, że w starożytnych czasach wiedza ta lub jej elementy były obecne w prawie całym ówczesnym cywilizowanym świecie.

Jak działa akupunktura?

Krótkie wyjaśnienie zasady działania akupunktury nie jest możliwe, w każdym razie na pewno zniekształci cały obraz tej sztuki, tym bardziej, iż są różne tradycje i teorie w samej akupunkturze. Do pewnego stopnia jednak można próbować wytłumaczyć ją z zastrzeżeniem, iż jest to zawsze obarczone pewną dozą nieścisłości.

Działanie na poziomie fizycznym można określić jako wpływ impulsu nerwowego pobudzonego punktu na ciele na określone funkcje ciała. Każdy milimetr kwadratowy powierzchni jest powiązany z innymi punktami oraz tkankami i narządami. Umiejętne pobudzanie odpowiednich punktów oraz rejonów na ciele przyniesie specyficzną reakcję w danej funkcji ciała, tkance czy narządzie. Istnieje także głębsze, bliższe tradycyjnemu rozumieniu tej metody. Według wschodnich nauk wieczna, duchowa, indywidualna istota w tym materialnym świecie jest okryta dwoma rodzajami ciał (na podobieństwo ubrania). Ciałem subtelnym, astralnym, którego najsubtelniejszą formą jest nasze psyche w postaci nawyków, pragnień, przywiązań, podświadomości, etc. Dysponujemy też ciałem materialnym zbudowanym ze skóry, mięsa, tłuszczu, kości etc. Ciało astralne stanowi podstawę dla swoistej matrycy – energetycznego szkieletu zbudowanego z kanałów energetycznych – meridianów (nadis w/g ajurwedy), które z kolei są osnową dla fizycznego ciała. Wszystkie zmiany i zaburzenia w ciele subtelnym (energetycznym) będą miały odzwierciedlenie w ciele fizycznym (w dużej mierze zachodzi to też w odwrotnym kierunku), większość chorób będzie miała swój początek właśnie w tym subtelnym, energetycznym ciele, a dopiero później ujawni się to w fizycznej formie.

Częścią tego energetycznego ciała są tak zwane merydiany (kanały energetyczne), którymi przepływa energia Qi (szeroko rozumiana energia witalna). Na tych kanałach energetycznych (meridianach) ulokowane są punkty (tzw. punkty akupunkturowe), których stymulacja będzie miała określony wpływ na ciało. W akupunkturze pobudzane są punkty na skórze, ale wpływamy tak naprawdę na ciało subtelne, astralne, które to reguluje ciało fizyczne.

W tradycji ajurwedyjskiej (Indie) mówi się najczęściej o czakrach, kanałach nadis, punktach marma oraz pranie i różnych rodzajach powietrza życia – podobieństw można się tu doszukać bardzo wiele, ale jest to oczywiście inna tradycja.

W medycynie chińskiej najczęściej opisywanych jest 12 głównych meridianów oraz 8 „warstw”, do których one przynależą. Są powiązane z narządami wewnętrznymi ciała, od których pochodzi ich nazwa, a także z jednym z 5-ciu elementów natury. Są to:

  • Meridian Pęcherza Moczowego (warstwa Tai-Yang) – element wody – 67 punktów.
  • Meridian Jelita cienkiego (warstwa Tai-Yang) – element ognia – 19 punktów.
  • Meridian Potrójnego Ogrzewacza – San-Jiao (warstwa Shao-Yang) – element ognia – 23 punkty.
  • Meridian Pęcherzyka żółciowego (warstwa Shao-Yang) – element drzewa – 44 punkty.
  • Meridian Żołądka (Warstwa Yang-Ming)- element ziemi – 45 punktów.
  • Meridian Jelita Grubego (warstwa Yang-Ming)- element metalu – 20 punktów.
  • Meridian Płuc (warstwa Tai-Yin)- element metalu – 11 punktów.
  • Meridian Śledziony (warstwa Tai-Yin)- element ziemi – 21 punktów.
  • Meridian Serca (warstwa Shao-Yin)- element ognia – 9 punktów.
  • Meridian Nerek (warstwa Shao-Yin)- element wody – 27 punktów.
  • Meridian Osierdzia (warstwa Jue-Yin)- element ognia – 9 punktów.
  • Meridian Wątroby (warstwa Jue-Jin)- element drzewa – 14 punktów.

Każdy z 12 głównych kanałów ma też swoje wewnętrzne odgałęzienia łączęce go z narządami i tkankami ciała.

Wyróżnia się także 8 Meridianów Cudownych wraz z ich punktami (Ren Mai, Du Mai, Chong Mai, Dai Mai, Yang Wei Mai, Yin Wei Mai, Yang Qiao Mai, Yin Qiao Mai) oraz kanały dywergentne, Luo, ścięgnisto mięśniowe. Stosowane są dodatkowo punkty tzw. Extra (nie są zaczerpnięte z tradycji lecz z empirycznego doświadczenia i obserwacji) oraz punkty Ashi (punkty czuciowo aktywne przy badaniu palpacyjnym).

Różne punkty akupunkturowe (głównie chodzi o ich kombinacje a nie użycie pojedynczego punktu) mają różne, swoiste oddziaływanie na ciało, narządy wewnętrzne, psychikę, funkcje organizmu, natomiast praktycznie zawsze stosuje się kombinacje kilku punktów akupunkturowych. Odpowiednia diagnoza oparta na wywiadzie, badaniu pulsu, oglądzie języka i palpacji ciała jest podstawą do zastosowania odpowiedniej kombinacji punktów, tak, by terapia odniosła skutek.

Dzisiejsza akupunktura z powodzeniem radzi sobie z przewlekłymi dolegliwościami, z którymi ma kłopot współczesna akademicka medycyna. Na pewno nie powinno jej się traktować jako zamiennika dla zwykłej medycyny, lecz w wielu sytuacjach będzie nawet lepszym rozwiązaniem, bez skutków ubocznych. Akupunktura jest szczególnie skuteczna w zestawieniu z innymi terapiami typu: zioła, masaże, biorezonans, dietetyka z suplementacją itd.

Akupunktura jako kompletny system naturalnego leczenia znajduje zastosowanie niemalże we wszystkich problemach zdrowotnych. Natomiast jako przykłady można wymienić kilka z nich:

  • problemy trawienne (zaparcia, jelito drażliwe, wzdęcia, gazy, nietolerancje pokarmowe, etc.),
  • problemy układu ruchowego (bóle kręgosłupa, stawów, rwa kulszowa, łokieć tenisisty, mięśniobóle, neuralgie, porażenia nerwów, etc.),
  • zespół przewlekłego zmęczenia, depresje, nerwice, bezsenność,
  • bóle głowy,
  • bolesne miesiączki, bezpłodność, impotencja,
  • problemy układu oddechowego (astmy, częste przeziębienia, słaba odporność).

W dzisiejszej akupunkturze stosuje się jednorazowe igły stalowe o grubości prawie włosa. W normalnych warunkach gabinetowych wykonany zabieg akupunkturowy nie niesie za sobą żadnego ryzyka infekcji.

Uczucie wbijanej igły można porównać do delikatnego uszczypnięcia, nie jest więc zabiegiem bolesnym.

Jako przeciwskazania do zabiegu najczęściej podaje się bardzo silne osłabienie, podeszły wiek, czas miesiączki lub zbytnią wrażliwość na igły, gdy np. przy pobieraniu krwi w szpitalu osoba mdleje. Do zabiegów akupunkturowych należy także podżeganie moksą, bańki, oraz guasha.

Akupunktura – zabiegi w Lublinie

Akupunktura może być skuteczna, ale tylko w sytuacji, gdy zostanie ona wykonana w odpowiedni sposób. Znalezienie właściwych punktów na ciele wymaga dysponowania konkretną wiedzą, którą często pozyskuje się przez lata. Nasi specjaliści wiedzą, jak dopasować metodę działania do problemów danego pacjenta. Przeprowadzamy wywiad, który pozwala na zapoznanie się z odczuwanymi dolegliwościami, a także stanem zdrowotnym konkretnej osoby.

Przeprowadzamy zabiegi akupunktury zgodnie ze sztuką i tradycjami z Dalekiego Wschodu. Wybieramy odpowiednie punkty na ciele pacjenta, by uzyskać oczekiwane rezultaty. Nakłucia muszą być wykonywane w spokojny sposób, z zachowaniem komfortu fizycznego i psychicznego pacjenta.

Jeśli akupunktura okaże się nieskuteczna w walce z określonymi dolegliwościami, możemy zaproponować również terapię biorezonansem. To kolejna z alternatywnych metod, często pozwalających na poradzenie sobie z problemem bez konieczności stosowania leków i bardziej inwazyjnych praktyk. Dbamy o to, by pacjent czuł się komfortowo. Zdrowie psychiczne jest bowiem bezpośrednio powiązane z fizycznym.