Zapalenie zatok to okropnie nieprzyjemne schorzenie, które w dodatku ma tendencje do powikłań i nawrotów. Podstawowe objawy, to uczucie zatkanego nosa, ale też bardzo silne bóle głowy i wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła. Kluczem, do pozbycia się problemu, jest go nie lekceważyć. To bardzo ważne – jeśli raz nie doleczymy zapalenia zatok ta choroba będzie nas prześladować przez wiele lat!

Reaguj już na pierwsze objawy

Początkiem zapalenia zatok najczęściej jest zwykły katar – może mieć on związek z infekcją, lub po prostu mieć charakter alergiczny. Taki niegroźny katar może mieć poważne skutki. Powoduje on znaczny obrzęk błony śluzowej nosa, przez co ujścia zatok są zamknięte. Sprawę pogarsza wydzielina śluzowo-surowicza. W takiej sytuacji zatoki są odcięte od świeżego powietrza, co powoduje ich choroby. Zatoki, by były zdrowe, potrzebują po prostu odpowiedniej wentylacji. W innym przypadku rozwijają się tam szkodliwe drobnoustroje. Stan zapalny zatok powoduje zwiększenie ilości wydzieliny, która teoretycznie ma nam pomóc w pozbyciu się z zatok szkodliwych drobnoustrojów. Jeśli jednak nos jest niedrożny, sytuacja jeszcze się pogarsza. Wtedy pojawiają się bóle uciskowe w okolicach oczu, czoła, nasady nosa a także szczeki. Jeśli występują u nas takie bóle, a katar nie mija przez ponad 8 dni wówczas powinniśmy zastosować różne naturalne sposoby czyszczenia zatok aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu zatok. Taki przewlekły stan trwający często miesiącami lub latami doprowadza do nieżytu błony śluzowej nosa co w konsekwencji może spowodować powstanie polipów trudności z oddychaniem.

Skutki antybiotykoterapii

Najczęściej stosowaną metodą są kuracje antybiotykowe. Zdarza się jednak, że taki lek to tylko sposób na chwilową ulgę. Niestety, często ostre zapalenie zatok zmienia się w zapalenie przewlekłe ponieważ najczęstszą przyczyną chorób nosa, zatok i gardła są bakterie paciorkowce i gronkowce, które są oporne na antybiotyki. Dlatego przed podaniem antybiotyku powinniśmy zrobić wymaz z gardła i nosa w celu wykrycia konkretnych szczepów bakterii, aby w dalszym etapie wykonać antybiogram o ocenić czy przyjmowany antybiotyk wogóle zadziała na dany szczep bakterii. Niestety większość z nas w desperacji przyjmuje kilka antybiotyków jeden po drugim z nadzieją ,że pozbędziemy się problemu chorych zatok, nosa lub gardła. Często zdarza się, że nie tylko nie wyleczymy zatok ale czujemy się jeszcze gorzej, przychodzi osłabienie organizmu, zostajemy z chorą wątrobą i żołądkiem oraz mamy wyjałowione jelita z pożytecznych bakterii biorących udział w prawidłowym trawieniu pokarmu.

Naturalne sposoby leczenia zatok

Jeśli nie będziemy prawidłowo leczyć zapalenia zatok, to może ono przejść w stan chroniczny utrzymujący się często miesiącami. Pomocy możemy więc szukać w medycynie naturalnej, która zna wiele sposobów na przewlekłe problemy z zatokami – naturalne metody leczenia zatok proponuje Centrum Terapii Naturalnych LALIMED – Lublin.

 1. Pierwszym krokiem w LALIMEDZIE jest przeprowadzenie testów biorezonansowych w celu wykrycia ognisk zakaźnych konkretnych szczepów bakterii i wirusów obciążających układ oddechowy. Następnie w zależności od wyników testów stosowanie są konkretne terapie biorezonansowe w celu usunięcia tych ognisk zakaźnych konkretnych bakterii i wirusów, w tym także gronkowców i paciorkowców oraz innych bakterii będących główną przyczyną zapalenia zatok. Usunięcie tych przyczyn powoduje, że objawy same znikają. Często stosuje się także terapie na rozpuszczanie polipów nosa.
 2. Kolejnym bardzo dobrym sposobem na pozbycie się choroby z zatok są płukanki do nosa.Najczęściej stosowane są płukanki z soli fizjologicznej, które dają dużą ulgę. Jednak jeszcze skuteczniejsze są płukanki tzw.”neti-neti”. Do ich wykonania używa się specjalnych buteleczek z dzióbkiem i wczasie płukania nosa wlewa się do jednej dziurki nosa zawartość pojemniczka a drugą dziurką nosa płukanka wylewa się na zewnątrz. Cały zabieg wykonujemy nad zlewem. Jednak najważniejszy jest skład płukanki, który działa niszcząco na bakterie.
  DO WYKONANIA PŁUKANKI UŻYWAMY:
  • 250 ml ciepłej wody
  • 15 ml srebra koloidalnego
  • 15 kropli wody utlenionej
  • 15 kropli jodynyPłukankę wykonujemy codziennie 1-2 razy przez okres 2 tygodni. Częstym objawem oczyszczających się zatok jest spływanie ropnej wydzieliny po kilku dniach stosowania płukanki. W tym czasie należy być cierpliwym ponieważ oczyszczanie zatok z wydzieliny może potrwać nawet 2 tygodnie.
 3. Przy zapaleniu zatok bardzo korzystne są inhalacje z zastosowaniem olejku pichtowego z syberyjskiej jodły białokorej. Inhalacje tego typu skutecznie rozpuszczają wydzieliny z nosa.
 4. Niezwykle pomocna jest również akupunktura jako jedna z najstarszych metod przywracania równowagi biodynamicznej w organizmie. W przypadku akupunktury należy zastosować od kilku do kilkunastu zabiegów.
 5. W celu udrożnienia zatok można przyjmować syrop chrzanowo-miodowy (dostępny w sklepach zielarskich), który dezynfekuje cały układ oddechowy.
 6. Wiele osób stosuję okłady z rozgrzanej soli na okolice czoła. Sól doskonale rozpuszcza śluzy i wysusza zatoki.
 7. Dobre rezultaty daje naświetlanie chorych zatok lampą BIOPTRON, która emituje konkretny rodzaj światła działający leczniczo na zatoki.

Przypadek zapalenia zatok, to dowód na to, że nawet zwykłego przeziębienia nie powinniśmy lekceważyć, bo może przynieść to bardzo przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Przeziębienia i grypy dają mnóstwo powikłań pochorobowych w postaci zapalenia zatok, nieżytów nosa i gardła, zapalenia mięśnia sercowego, przerostu zastawek serca, zapalenia stawów, infekcji nerek, nerwobóli, przewlekłego zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu. Dlatego zawsze powinniśmy zadbać o to aby chorobę doleczyć do końca aby w przyszłości nie spowodowała przykrych powikłań.