Kręgosłup i stawy są jak fundament dla naszego organizmu – podstawą, bez której ciało przestaje funkcjonować jak należy. Nic zatem dziwnego, że kiedy w kręgosłupie pojawia się ból, wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności staje się męką. A co najgorsze – często ból jest wynikiem naszych własnych zaniedbań i niewłaściwego stylu życia.

Borelioza – najczęstsza przyczyna bólu stawów i kręgosłupa

Wciągu ostatnich lat wiele słyszymy o rosnących w zatrważającym tempie statystykach ludzi chorych na boreliozę. Jest to choroba spowodowana bakterią borrelia przenoszoną przez kleszcze, muchy końskie, komary, meszki, pchły, pluskwy, pająki i inne gatunki owadów żywiących się krwią człowieka. Borelioza jest chorobą o wielu twarzach i atakuje różne organy a jednym z jej ulubionych miejsc są mięśnie i stawy. Infekcja ta jest bardzo trudna do wykrycia w zwykłych badaniach laboratoryjnych z krwi. Dlatego wiele osób  z dolegliwościami bólowymi stawów wykonując testy ba boreliozę otrzymuję fałszywie ujemne wyniki i tym samym zostają wprowadzeni w błąd myśląc, że skoro wynik testu jest ujemny to znaczy, że nie mam boreliozy. Dlatego najskuteczniejszą metodą wykrycia tej bakterii są testy biorezonansowe wykonywane w Lublinie w Centrum Terapii Naturalnych Lalimed a także terapie biorezonansem są w tej chwili najskuteczniejszą dostępną metodą walki z boreliozą. Doświadczenie pokazuje, że terapia antybiotykowa niestety tylko na krótko zalecza boreliozę ale nie eliminuje jej całkowicie z organizmu człowieka dlatego objawy stawowo-mięśniowe wracają ze zdwojoną siłą po krótkim czasie.

RZS – Reumatoidalne Zapalenie Stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorąbą autoimmunologiczną określaną często jako autoagresja. RZS objawia się silnymi bólami stawów i kręgosłupa oraz mięśni. Dodatkowym objawem mogą być silne deformacje stawów najczęściej w obrębie dłoni i stóp. Obecność tej choroby możemy sprawdzić wykonująć test z krwi w kierunku wykrycia czynnika reumatoidalnego RF i test  na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA, które świadczą o autoagresji w organizmie. Medycyna klasyczna w tej chorobie zaleca jedynie leczenie objawowe polegające na stosowaniu silnych środków sterydowych oraz przeciwbólowych. Więcej rozwiązań znajdziemy w medycynie naturalnej, w której znane są silne zioła stosowane w chorobach autoimmunologicznych. Niezwykle ważnnym czynnikiem jest wykrycie testami biorezonansowymi przyczyny chorób autoimmunologicznych takich jak wirusy i bakterie, które zwykle towarzyszą autoagresji.

Badania naukowe dowodzą, że obecność w organizmie takich wirusów jak np. wirus Epsteina Barra czy wirus cytomegalii, niektóre paciorkowce i gronkowce oraz bakteria boreliozy i jej koinfekcje czyli bakterie jej towarzyszące bardzo często wywołują w organizmie procesy autoimmunologiczne. Terapie medycyny naturalnej najpierw mają na celu usunięcie przyczyn RZS i innych chorób z autoagresji a następnie wzmacnianie i regulację określonego narządu, który jest w stanie zapalnym.

Dna moczanowa (skaza moczanowa)

Jest to choroba związana z niewydolnością nerek, które nie odfiltrowują wystarczająco kwasu moczowego co doprowadza do odkładania się kryształów tego kwasu w stawach powodując silne boleści przy poruszaniu stawami. W tej chorobie powinniśmy najpierw poszukać przyczyny złej pracy nerek i doprowadzić je do właściwej filtracji moczu a następnie przy pomocy naturalnych metod wypłukać kryształy kwasu moczowego ze stawów i polepszyć wydzielanie mazi stawowej niezbędnej w dobrym smarowaniu i nawilżaniu stawów.

Toksyny ze środowiska

W dzisiejszej dobie przeciętny człowiek każdego dnia przyjmuje ogromną dawkę toksyn w postaci chemicznego jedzenia, zatrutego powietrza i zanieczyszczonej chemikaliami wody. Należy pamiętać, że w przypadku zaburzonej pracy nerek i wątroby większość toksyn organizm odkłada w stawach. Wówczas mogą pojawić się boleści wynikające z zanieczyszczenia stawów, w takiej sytuacji powinniśmy regularnie przeprowadzać procesy oczyszczania stawów , limfy i krwi.

Zbyt duża ilość toksyn może doprowadzić do zaburzonej ruchomości stawów oraz do ogólnego zatrucia organizmu, powodując konieczność wdrożenia detoksykacji.

Nadmierne obciążanie kręgosłupa i urazy mechaniczne

Kiedy mowa o obciążaniu kręgosłupa, wiele osób wyobraża sobie dźwiganie ciężarów ponad siły i bardzo ciężką pracę fizyczną. Tak, w ten sposób możemy poddać kręgosłup nadmiernemu obciążeniu, jednak dużo groźniejsze – bo często lekceważone – są inne czynniki. Na przykład wykonywane jednej czynności w tej samej pozycji. Nawet tak z pozoru lekkie czynności jak zmywanie naczyń może okazać się zabójcze dla naszego kręgosłupa, jeśli wykonujemy je przy zlewie, który jest dla nas po prostu zbyt niski. W takim przypadku zaleca się wykonywanie takich czynności na zgiętych nogach lub w rozkroku, który ma na celu odciążenie kręgosłupa. Także podnoszenie ciężkich rzeczy w takiej pozycji bardzo odciąża kręgosłup. Lepiej jest podnosić ciężkie rzeczy także na ugiętych w kolanach nogach.

Nieprawidłowa postawa ciała

To problem dotyczący często osób prowadzących tzw. siedzący tryb życia. Wielogodzinna praca przy biurku bądź za kierownicą pojazdu, a potem odpoczynek przed komputerem lub telewizorem. Najpowszechniejszym błędem postawy jest „zsuwania się” z siedziska fotela lub krzesła – w ten sposób nasz kręgosłup zmienia swoją naturalną krzywiznę, co z kolei prowadzi na nadmiernego naprężenia mięśni pleców. Po pewnym czasie napięte mięśnie zaczynają boleć lub pojawia się rwa kulszowa (promieniujący wzdłuż nogi ból od pośladka w stronę kolana). Warto pamiętać, że nieprawidłowa postawa może z czasem utrwalić się i prowadzić do poważnego uszkodzenia stawów łączących kręgi a w konsekwencji do dyskopatii i przepuklin. Rozwiązanie w tej sytuacji będą kilkuminutowe ćwiczenia odprężające przy krześle biurowym i regularna gimnastyka.

Brak aktywności fizycznej

Ruch jest niezwykle istotny w utrzymaniu organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. Jeśli nie jesteśmy aktywni, nasze mięśnie stopniowo wiotczeją i słabną oraz nie są w stanie wspierać kręgosłupa. Z drugiej strony brak ruchu powoduje utrwalanie szkodliwych nawyków, m.in. zachowanie nieprawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku. Nawet niezbyt wymagająca aktywność, np. spacerowanie bądź rekreacyjna jazda na rowerze pozytywnie wpływa na stan kręgosłupa. Przy bardziej wymagających aktywnościach, takich jak trening siłowy powinniśmy korzystać z pomocy profesjonalnego trenera, który pokaże nam jak wykonywać ćwiczenia bez szkody dla kręgosłupa. Bardzo dobre efekty wzmocnienia całego układu mięśniowo-szkieletowego możemy uzyskać regularnie stosując ćwiczenia jogi, które nietylko wzmacniają ciało ale także udrażniają przepływ wewnętrznej energii eliminując uczucie stresu i wewnętrznego napięcia.

Stres i pośpiech

Żyjemy w ciągłym biegu, nieustannie krążymy między pracą a domem, stawiamy sobie bardzo duże wymagania – to wszystko prowadzi do stresu. Stres z kolei powoduje, że w naszym organizmie wydziela się nadmierna ilość adrenaliny, czyli hormonu działającego na organizm pobudzająco, żeby był natychmiast gotowy do działania: walki bądź ucieczki. Krótko mówiąc: stres powoduje, że nasze mięśnie są nieustannie napięte i w efekcie bolące. Dobrym rozwiązaniem są w tej sytuacji masaże (szczególnie masaż powięziowy) lub masaż bańką chińską wykonywany w obrębie karku i wzdłuż kręgosłupa. Obecnie wiele osób korzysta z usług wykwalifikowanych osteopatów, którzy  potrafią w profesjonalny sposób rozlużniać napięte miejsca bólowe.

Przeciwbólowe zabiegi akupunktury

Istnieje wiele metod radzenia sobie z bólami pleców – długotrwałe efekty z pewnością umożliwi zmiana trybu życia na zdrowszy. Jeśli jednak szukamy profesjonalnej pomocy i nie chcemy zażywać środków przeciwbólowych, rozwiązaniem będzie specjalistyczny zabieg akupunktury wykonywany w Centrum Terapii Naturalnych. Akupunktura jest metodą znaną i praktykowaną we wschodniej medycynie od tysięcy lat, pomaga skutecznie radzić sobie we wszelkich rodzajach bólu. Często już po pierwszych zabiegach akupunktury osoby czują znaczącą poprawę w bólach mięśniowo-stawowych lub całkowite ustąpienie objawów bólowych. Akupunktura jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym, pomaga nawet w sytuacjach kiedy ból nie ustępuje po zażyciu bardzo mocnych środków przeciwbólowych jak np. ketonal. Poprzez stumulację igłami odpowiednich punktów akupunkturowych akupunkturzysta likwiduje dolegliwości bólowe i wzmacnia procesy ozdrowieńcze w organizmie. Alternatywą dla akupunktury jest terapia elektropunkturą.